przejdź do Sochaczew.pl
Dzielenie składki

Nie wiadomo jeszcze, jak zostaną podzielone między samorządy środki z rezerwy celowej na zwiększoną składkę rentową dla pedagogów. Samorządy chcą, by pieniądze poszły precyzyjnie na etaty nauczycielskie.

W ustawie budżetowej zaplanowano 450 mln zł rezerwy celowej na zwiększenie w 2012 roku subwencji oświatowej z tytułu wzrostu o 2 proc. składki rentowej po stronie pracodawcy. Chodzi o zrekompensowanie samorządom większych kosztów zatrudniania nauczycieli.

- Te środki zostaną podzielone algorytmem - obawia się Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

To by oznaczało, że pieniądze nie trafią, gdzie trzeba, bo dzielone będą zgodnie z zasadą, że "idą za uczniem", a nie "za nauczycielem".

- Zróbmy coś wreszcie zgodnie z logiką i podzielmy pieniądze na składkę rentową na nauczycieli - apeluje Bogdan Bieniek, wiceprezydent Mielca. Sprawa ta już po raz drugi została poruszona na zespole ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

„Rezerwa ta zostanie podzielona według obiektywnych kryteriów, zgodnie z celem jej utworzenia" - odpowiada tymczasem Ministerstwo Finansów. Konkretnego pomysłu na rozdysponowanie środków na razie nie ma, bo nie zakończył się jeszcze proces legislacyjny ustawy budżetowej. Resort zapewnia jednak, że sposób podziału będzie skonsultowany ze stroną samorządową.

źródło: www.samorząd.pap.pl

A A A
20.02.2012
godz.13:36

Zapisz się na newsletter

kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość