przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
Wypoczynek na zdrowie

Nauczycielom przedszkola przebywającym przez cały rok na urlopie zdrowotnym nie przysługuje za ten rok urlop wypoczynkowy - wyjaśnia MEN.

Resort edukacji przypomina wyrok Sądu Najwyższego (I PR 7/88), który stwierdził m.in., że cele urlopu wypoczynkowego i urlopu zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika. Urlop zdrowotny nie jest równoznaczny ze zwolnieniem lekarskim od wykonywania pracy i mimo że nie jest urlopem wypoczynkowym, pozostaje jednak urlopem. W opinii sądu nie można z dwóch urlopów korzystać równocześnie w tym samym czasie.

„W przypadku, gdy pracownik korzysta przez cały rok kalendarzowy z urlopu dla poratowania zdrowia, urlop wypoczynkowy za ten rok zostaje skonsumowany. Stąd też należy stwierdzić, że nauczyciele zatrudnieni w placówkach nieferyjnych przebywający na urlopie zdrowotnym przez cały rok kalendarzowy nie mogą domagać się przyznania za ten rok urlopu wypoczynkowego" - wskazuje ministerstwo.

Zdaniem MEN nauczycielce wracającej do pracy po urlopie dla poratowania zdrowia nie przysługuje także ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

„Przypadki, w których należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, stanowią zamknięty katalog (...). Ponadto należy podkreślić, że prawo do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy powstaje w momencie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W czasie trwania stosunku pracy pracownikowi przysługuje urlop, a nie jego ekwiwalent" - uzasadnia resort.

źródło: www.samorząd.pap

 

A A A
21.02.2012
godz.13:57

Zapisz się na newsletter

kontakt